خانه / اسلاید / اتریش در یک نگاه

اتریش در یک نگاه

اتریش در یک نگاه

نام رسمی : جمهوری اتریش

پایتخت : وین

نوع حکومت : جمهوری فدرال با دو مجلس قانون گذار

موقعیت جغرافیایی اتریش

کشور سرسبز و زیبای اتریش در نیم کره شمالی و اروپای مرکزی قرار دارد. این کشور با مساحت بالغ بر ۸۳٫۸۷۹ کیلومتر مربع شامل بخش وسیعی از ناحیه آلپ شرقی و رودخانه دانوب است. اتریش کشوری محصور در خشکی می باشد و رشته کوه های آلپ حدود ۷۵ درصد خاک این کشور را دربر گرفته است. این کشور از شمال با آلمان و جمهوی چک ، از شرق با اسلواکی و مجارستان ، از جنوب با ایتالیا و اسلوونی و از غرب با سوئیس و لیختنشتاین همسایه است و جمعا ۲۶۳۷ کیلومتر مربع با کشورهای همجوار خود مرز مشترک دارد.

شرایط آب و هوایی اتریش

اتریش بدلیل موقعیت خاص جغرافیایی خود دارای آب و هوای متنوع، فضاهای سرسبز و مناظر چشم نواز فراوانی است.

آب و هوای این کشور کوهستانی است و کوه های آن برای افراد علاقمند به کوهنوردی و اسکی بسیار مناسب می باشد.

متوسط دما در فصل زمستان بین ۰ تا ۱۰- درجه سانتیگراد و در تابستان بین ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتیگراد است. متوسط میزان بارندگی در ارتفاعات حدود ۱۰۰۰ میلیمتر برآورد شده است.

جمعیت اتریش

براساس آمار رسمی در جولای ۲۰۱۵ کشور اتریش با ۸٫۶۲۳٫۰۷۳ نفر جمعیت، نود و چهارمین کشور پر جمعیت جهان شناخته شده است. میزان تراکم جمعیت در کشور اتریش ۱۰۱/۴ نفر در هر کیلومتر مربع است.

شهرهای مهم اتریش

کشور اتریش شامل ۹ ایالت می باشد. وین پایتخت این کشور با جمعیتی بالغ بر ۱/۸ میلیون نفر (معادل یک چهارم جمعیت کل کشور) بزرگترین شهر این کشور و نهمین شهر بزرگ در اتحادیه اروپا است. وین همچنین پایتخت جهان موسیقی می باشد.

شهرهای مهم اتریش عبارتند از : وین ، گراتس ، لینز ، سالزبورگ و اینسبورگ

مذهب در اتریش

مسیحیت دین غالب کشور اتریش است. طبق آمار گرفته شده در سال ۲۰۱۴ میلادی حدود ۶۱/۴ درصد مردم اتریش رومان کاتولیک، ۶ درصد ارتودوکس، ۶ درصد مسلمان، ۴ درصد پروتستان و ۲۲/۵ درصد مردم معتقد به سایر دین ها یا بی دین می باشند.

دولت اتریش در سال ۱۹۱۲ دین اسلام را به رسمیت شناخت. طبق آمار ذکر شده پس از جامعه رومان کاتولیک، جامعه پروتستان و جامعه مسلمانان اتریش جوامع بزرگ مذهبی این کشور می باشند.

پرچم و نشان ملی اتریش

پرچم اتریش از سه نوار افقی متناوب قرمز، سفید و قرمز تشکیل شده است. براساس یک افسانه قدیمی لئوپولد پنجم، دوک اتریش، مابین سال های ۱۱۵۷ تا ۱۱۹۴ میلادی درگیر یکسری جنگ های خونین شد. پس از پایان جنگ لباس رزم وی که سفید بود کاملا غرق در خون شده بود. هنگامی که دوک لئوپولد کمربند خود را باز کرد پارچه زیر آن بدون هیچ اثری از خون ، کاملا سفید باقی مانده بود. او با دیدن این منظره از لباسش پرچم کشورش را با نوارهایی به رنگ های سرخ و سفید طراحی کرد، ولی در واقعیت پرچم اتریش توسط فردریک دوم، دوک اتریش، در قرن ۱۳ انتخاب شده است.

پرچم اتریش دومین پرچم قدیمی بعد از پرچم دانمارک است.

نشان ملی اتریش (بدون زنجیر گسسته) از سال ۱۹۱۹ تاکنون بکار می رود و از سال ۱۹۴۵ این نشان با اضافه شدن زنجیر گسسته مورد استفاده قرار می گیرد.

عقاب در این نشان ملی نماد قدرت، تاج عقاب نماد طبقه متوسط جامعه، داس نماد زراعت و کشاورزی، چکش نماد صنعت و زنجیر گسسته نماد آزادی از دیکتاتوری نازیسم است.

سازمان های بین المللی در اتریش

کشور اتریش بعد از جنگ جهانی دوم توانسته فضای بسیار امنی را برای جلب سازمان های بین المللی ایجاد نماید.

اتریش بدلیل وجود نهادها و سازمان های بین المللی در وین مانند سازمان بین المللی انرژی هسته ای ، سازمان بین المللی کشورهای تولید کننده نفت (اوپک) و دفتر اروپایی نهاد سازمان ملل متحد، کشوری مهم در اروپا به شمار می آید و یکی از مراکز مهم سیاسی و بین المللی جهان است.

واحد پول اتریش

تا پیش از سال ۲۰۰۲ واحد پول رایج این کشور شیلینگ بود ولی از ابتدای سال ۲۰۰۲ میلادی اتریش نیز مانند سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا یورو را بعنوان واحد پولی یکسان پذیرفت.

زبان و خط اتریش

زبان رسمی این کشور آلمانی می باشد و اکثر مردم این کشور به زبان آلمانی صحبت می کنند و اقلیتی نیز به زبان های ترکی، اسلوونیایی، مجاری و کروات صحبت می کنند. زبان انگلیسی زبان دوم مردم اتریش به شمار می رود و اکثر مردم به این زبان آشنایی دارند.

خط مورد استفاده مردم اتریش خط لاتین می باشد.

فرهنگ و آداب و رسوم اتریش

اتریش کشوری غنی از نظر فرهنگی می باشد و مدت ها پایتخت فرهنگی اروپا بوده است. این کشور دستاوردهای درخشانی در زمینه معماری، ادبیات، نقاشی و خصوصاً موسیقی به دنیا عرضه داشته است. اتریش با برگزاری برنامه های موسیقی، نمایش فیلم و نمایشگاه کتاب در سایر کشورها به معرفی و گسترش فرهنگ غنی خود پرداخته است. شهر گراتس در سال ۲۰۰۰ بعنوان مرکز فرهنگی اروپا شناخته شده است.