خانه / اسلاید / هزینه تحصیل در اتریش

هزینه تحصیل در اتریش

هزینه تحصیل در اتریش بسته به نوع دانشگاه متفاوت می باشد ما در اتریش سه گروه دانشگاه داریم دانشگاه های دولتی اتریش ، دانشگاه های خصوصی اتریش و دانشگاه های علمی کاربردی
بیشتر متقاضیانی که از ایران و سایر کشورها اقدام می کنند قصد تحصیل در دانشگاه های دولتی اتریش را دارند چرا که این دانشگاه ها از نظر سطح علمی بالاتر از سایر دانشگاه های اتریش می باشند و در ضمن تحصیل در این دانشگاه ها رایگان و یا تقریبا رایگان می باشد.
سیاست دانشگاه های دولتی اتریش مبنی بر فراهم آوردن شرایطی جهت تحصیلات رایگان می باشد و شهریه دانشگاه ها بین ۱۷ تا ۷۶۰ یورو ترمی برای مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا می باشد (البته در برخی از دانشگاه ها این مقدار شهریه را هم نمی گیرند). در بعضی از دانشگاه ها این شهریه بعد از دو ترم به دانشجویان بر حسب شرایط عودت داده می شود. لازم به ذکر است که به صورت مقطعی بسیاری از دانشگاه های اتریش اقدام به حذف کل شهریه دریافتی از دانشجویان خارجی نموده اند. به عبارت دیگر تحصیل در دانشگاه های اتریش کاملاً رایگان می باشد.

هزینه زندگی بسته به سبک زندگی افراد و شهری که در آن اقامت دارند متفاوت می باشد اما بطور متوسط ماهیانه بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو هزینه زندگی دانشجویی در اتریش می باشد البته دانشجویان بین ۱۰ تا ۲۰ ساعت در هفته اجازه کار دانشجویی دارند. بطور متوسط ماهیانه بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ یورو هزینه خوابگاه یا مسکن می باشد. ماهیانه بین ۳۰ تا ۵۰ یورو هزینه رفت و آمد می باشد. ۳۰ یورو در ماه هزینه بیمه دانشجویی و بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو هزینه خورد و خوراک می باشد. در ماه باید بطور متوسط ۱۰۰ تا ۱۵۰ یورو برای هزینه های متفرقه مانند کتاب ، تفریحات و … در نظر گرفته شود.